Nie je káva ako káva!

„Po ochutnaní som zostal poriadne prekvapený, pretože v tom espresse bola výrazná sladkosť a chuť nejakého bobuľovitého ovocia, ktoré som nevedel identifikovať. Vedel som len, že to chutí neskutočne dobre a čudoval som sa ako je to možné, že môže káva takto chutiť.“

Aj vy pijete kávu a chcete vedieť či je práve tá vaša kvalitná? Ak si svoje zdravie naozaj ceníte, tak priplatiť si za kvalitu sa určite oplatí.

Vyspovedala som môjho kamaráta z nášho spoločného športu -armwrestlingu, Miroslava Murína, ktorý vám poradí ako si vybrať a pripraviť kvalitnú kávu v pohodlí vášho domova a tiež dá aj pár tipov na konkrétne značky.

Miroslav, ty si majster Slovenska a reprezentant v armwrestlingu, ale už dlhšie sa venuješ káve, povedz nám, prečo ťa práve káva tak zaujala?

Ak by som mal niekde začať, tak by som povedal, že ja som kávu vlastne vôbec nemal rád a nepil som ju skoro vôbec. Vždy keď som si ju niekde dal, musel som si ju dobre osladiť cukrom alebo ju potom zapiť pohárom vody, aby mi neostala v ústach jej horká a zemitá chuť. Pripadalo mi to príliš horké a zlé na to, aby som si pitie kávy obľúbil. V roku 2013 keď som bol v Košiciach na škole, tak som ju začal piť častejšie. Lepšie sa mi z kávy sústredilo na učenie a aj som sa rýchlejšie naučil učivo. Čiže som ju pil účelovo, hlavne kvôli kofeínu. Kupoval som si kávu z automatu v škole, ktorý bol hneď po ruke a raz za čas, keď som išiel do mesta som si dal  kávu v nákupných centrách. Klasické komerčné ľuďom dobre známe značky, kde som si do nej pridal všetko čo tam mali v ponuke.

Raz som sa  v tom čase, prechádzal v Košiciach po meste a našiel som jednu menšiu, na prvý pohľad nevýraznú kaviareň. Zavítal som do nej a vypýtal som si dvojité espresso z výberovej kávy, ktorá bola v ponuke. Po ochutnaní som zostal poriadne prekvapený, pretože v tom espresse bola výrazná sladkosť a chuť nejakého bobuľovitého ovocia, ktoré som nevedel identifikovať. Vedel som len, že to chutí neskutočne dobre  a čudoval som sa ako je to možné, že môže káva takto chutiť. Po odchode som sa opýtal, akú kávu od akej značky mi pripravili a hneď ako som prišiel na internát som ju začal hľadať a zisťovať informácie o nej.

Ešte na intráku som mal v ústach tu skvelú chuť, ktorej som sa nemusel zbaviť hneď vypitím troch deci vody ako bolo u mňa zvykom. Vtedy som zistil, že káva nemusí byť len horká zemitá a zatuchnutá. Toto považujem asi za najväčší prelom v tom, čo ma na káve najviac zaujalo.

Podľa čoho by sme si mali vyberať kvalitnú kávu?

Keď sa bavíme o tom, že chceme piť niečo, čo neškodí nášmu zdraviu a ešte z toho máme aj zážitok v podobe chuti, tak by som odporúčal ľuďom nazrieť do sveta výberovej kávy

Výberovú kávu by som v krátkosti definoval tak, že  by mala obsahovať širokú paletu chutí a  správnu rovnováhu.

Mala by sa pestovať v priaznivých klimatických podmienkach s čo najmenším výskytom poškodenia zŕn. Výberová káva  podľa SCA (Specialty coffee association) by mala mať pri hodnotení cuppingovou metódou minimálne 80 bodov zo 100.

Balenie výberovej kávy by malo obsahovať údaje ako je:
  • metóda spracovania,
  • nadmorská výska,
  • región,
  • odroda,
  • zber,
  • či je káva pražená na filter teda alternatívne metódy(svetle praženie) prípravy kávy alebo na espresso (tmavšie praženie), dátum praženia a chuťový profil danej kávy. 

Toto sú podľa mňa najdôležitejšie ukazovatele, ktoré by mali byť na každom balení výberovej kávy.

Väčšina pražiarov sa už snaží zrná baliť do ekologických obalov, takže aj to je plus. Pozor si treba dať na to, kedy bola káva pražená.  S príliš čerstvo praženou kávou treba počkať aspoň týždeň, aby sa uvoľnilo CO2.  Viac krát sa mi stalo, že som mal čerstvé zrno a nevydržal som aspoň týždeň. Káva bola vtedy ešte veľmi čerstvá a kyslá. Takže oplatí sa počkať. Taktiež si treba dávať pozor na to, aby káva nebola stará. Niekoľko krát som bol toho svedkom, že v určitých špecializovaných predajniach kávy alebo potravinách so zdravou stravou boli kávy, ktoré sú pomerne dobrej kvality, ale boli staré niekedy aj rok po pražení. Neviem koho to je chyba, ale potom to nevrhá dobré svetlo na toho, kto tú kávu praží.

Čo je lepšie, kúpiť si kávu zrnkovú alebo mletú?

Určite odporúčam kupovať kávu zrnkovú. Nie je nič lepšie, ako keď si kávu čerstvo nameliete a pripravíte ju metódou, ktorú preferujete.

Prečo nekupovať mletú?

Jednoducho preto, že káva po mletí podlieha rýchlo oxidácii. Ak by ste si pripravili napr. espresso z čerstvo namletého zrna a následne zo zrna, ktoré ste po namletí nechali aspoň pol hodinu vonku v kelímku,  zistili by ste rozdiel. Najmä v chuti a časom aj na trávení.

Platí to, čím drahšia káva tým lepšia?

Ono za kvalitu si človek musí priplatiť ako sa vraví. Ale ja niekedy žasnem, že pomaly už výberová káva je lacnejšia ako komerčné značky pochybnej kvality. Kvalitnú zrnkovú kávu si už v dnešnej dobe viete kúpiť aj za 6€- 200 g, ktorá spĺňa náležité parametre, spomenuté vyššie. Takže si myslím, že to nie sú nejaké horibilné sumy a nikoho to nezruinuje.

Ako si čo najlepšie pripraviť kávu aj v domácich podmienkach ak nemáme kávovar?

K príprave kávy v domácich podmienkach stačí kvalitná zrnková káva, ručný mlynček, (taký, kde sa zrno melie a nie seká),  nejaký podivný nástroj na prípravu kávy ako napr. V60, aeropress, frenchpress, chemex a ďalšie.., váhu a rýchlo varnú kanvicu, ktorá už je v každej domácnosti, filtračný papier . To je taký základ.

A aby som nezabudol, určite by som kládol veľký dôraz na vodu, z ktorej si kávu budete pripravovať. Pretože je to asi najviac podceňovaná, no podľa mňa najdôležitejšia zložka pri príprave kávy.

Ak máte toto všetko a nekvalitnú vodu so zlým minerálnym zložením, aj zrno odrody geisha bude chutiť  plytko zastreto a bez želanej chuti. Takže buď si kúpiť filtračnú kanvicu alebo potom investovať do filtrácie vody a máte pokoj.

Kvalita vody nie je dôležitá len pri pití kávy, ale aj pre zdravie človeka.  Z komerčných vôd, ktoré sú vhodné, sa mne najviac osvedčila voda zn. Dobrá voda. Tá má vhodné minerálne zloženie na prípravu kávy.

Začiatočníkom by som odporučil pripravovať si kávu formou alternatívnych metód (aeropress,V60,frenchpress,chemex atd…). Jednak vstupná investícia vyjde lacnejšie a pri týchto metódach si viete lepšie užiť chuťový profil daného zrna a viete ho ľahšie  identifikovať.  Ako napr. pri espresse, na ktoré vám treba drahšiu technológiu a chuť je v ňom viac koncentrovaná.

Ja som bol nútený investovať trochu viac aj do kávovaru a mlynčeka, nakoľko u nás nie je žiadna kaviareň, s výberovou kávou. Ale ak žijete na mieste, kde také kaviarne sú, tak nie je potreba kupovať drahý kávovar a zájdite tam.

Foto: Miroslav Murín
Daj tip, kde na Slovensku si môžeme zakúpiť kvalitnú kávu, ktorá je podľa teba TOP?

Moje najobľúbenejšie pražiarne sú:

Diamond Roastery diroastery.sk

Concept coffee conceptcoffee.sk

Karma coffee karmacoffee.sk

Coffia coffia.sk

Coffeein coffeein.sk

Coffeeholics coffeeholics – oni kávu nepražia, ale v ponuke nájdete široký sortiment výberovej kávy od slovenských pražiarov aj tieto, ktoré som uviedol. A všetko ostatné na čo si len pri príprave kávy spomeniete.

Priatelia, verím, že teraz už budete vedieť, akú kávu si kupovať a sami zistíte, ako ma káva chutiť. Veď predsa zdravie máme len jedno, tak prečo by sme si nemali vychutnávať pohodové chvíle s kvalitnou a chutnou kávičkou. 🙂

Zostaňte zdraví

Veronika FitArt

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore